Porselen Laminalar(Yaprak porselen)


Dişlerin ön yüzeyinden 1mm ve kesici kenarlarından 0,5 mm minimum kesim yapılarak, ön yüzeyin yaprak kalınlığında sıkıştırılmış porselen yapıştırılarak kaplanmasıdır. Porselen lamina yapımında minimum diş doku kaybıyla yüksek estetik elde edilebilmektedir. Çok ileri seviyede olmayan çapraşıklık vakalarında, diş boylarının uzaması istenen durumlarda,ciddi antibiyotik renklenmesi olan dişlerde,gülüş formunu değiştirmek isteyen hastalarda, kalıcı beyazlık sağlamak isteyen hastalarda, dişlerin ayrık olduğu vakalarda kullanılabilir. Porselen laminalarda herhangi bir dönem çay, kahve ve sigara renklenmesi olmamaktadır.Çok ince bir yapıları olmakla beraber çok kuvvetli bir yapıştırıcıyla yapıştırıldıkları için kırılganları telore edilmektedir. Doğal diş yapısını aynen yansıtabilirler, flash altında ışık geçirgenliği olduğu için tamamen doğal görünüm sağlarlar.

Yapımları en az 2 seansta bitmektedir. Birincisi kesim seansı ve geçicilerin uygulanması, ikincisi genelde bitim seansı olmaktadır. Dişlerden minimum aşındırma yapıldığı için hassasiyet şikayeti hiç olmamakta veya çok az olmaktadır. Bu işlerler için uygun vaka değerlendirmesi çok önemlidir.Alt çenesi önde olan vakalarda veya başabaş kapanışa sahip olan hastalarda yapılması uygun değildir.Yapılacak dişte aşırı madde kaybı mevcutsa, aşırı florosiz görülen vakalarda, bruksisizm(diş sıkma) rahatsızlığı bulunan hastalarda yapılması uygun değildir.

lamina yapımı sonrası hastaların diş sağlığına gösterdiği özen çok önemlidir. Ne kadar iyi ağız hijyeni sağlanır ise, lamine porselenlerin diş eti uyumu ve görüntüleri o kadar güzel olur.